Ilość Parków Narodowych, rezerwatów czy też parków krajobrazowych w Etiopii jest tak duża, że kilku tygodni nie wystarczy, aby je wszystkie zobaczyć i poznać. Niektóre z tych miejsc znane są z ochrony szczególnie specyficznych, często zagrożonych wyginięciem gatunków fauny i flory.

Senkele Wildlife Sanctuary leży na zachód od Awassy i Shashemene (około 15 kilometrów). Jest to obszar chroniony, utworzony głównie do ochrony zagrożonej wyginięciem antylopy Swayne Hartebeest (Alcelaphus buselaphus swaynei) - po polsku zwanej antylopą krowią albo bawolcem. Istnieje kilka podgatunków antylopy krowiej, podgatunek Swayne przetrwał jedynie w Senkele Sanctuary oraz w Parku Narodowym Maze. Ogromna populacja tej antylopy istniała przed laty w Somalii, ale została całkowicie wytrzebiona przez kłusowników. Także inne podgatunki antylopy krowiej albo całkowicie już wyginęły albo są krytycznie zagrożone np. podgatunek Tora, który został całkowicie wytrzebiony w Sudanie, a jego nieliczne stada przetrwały jeszcze w Etiopii i Erytrei (przetrwało około 250 sztuk).

Aby dojechać do rezerwatu Senkele trzeba nieco zjechać z głównej drogi, aby po kilkunastu kilometrach jazdy po wertepach stanąć na prowizorycznym parkingu przed małym biurem obsługującym wstęp do parku. Nasz dojazd był dodatkowo utrudniony przez blokujące wąską drogę furmanki i bydło, trwały akurat intensywne prace polowe.W głąb parku można wjechać tylko w asyście strażnika. Teren jest płaski, sawannowy, porośnięty kilkudziesięciocentymetrową trawą, idealny do życia dla antylop. Obszar rezerwatu to około 58 km2, na jego terenie żyje około kilkuset sztuk antylopy Swaynea, ciągle narażonej na wyginięcie za sprawą aktywnych tutaj kłusowników.
Antylopa Swayne słynie ze swoich pięknych, lirowato wygiętych rogów długości około 40 cm, z charakterystycznymi, pierścieniowatymi zgrubieniami. Rogi te noszą zarówno samce jak i samice.
Antylopę tę po raz pierwszy opisał Harald George Carlos Swayne (1860-1940), pułkownik armii brytyjskiej, który służył przez wiele lat na terenach Somalii (British Somaliland). Swayne był współautorem szeregu prac dotyczących zwierząt Afryki m.in. " Great and Small Game of Africa", wydanej w 1899 roku przez znanego przyrodnika Henry Brydena. Jego imieniem nazwano też antylopę dik-dik (Swayne Dik-Dik). Niestety, obserwacje pułkownika Swaynea w tym czasie czynione były z punktu wiedzenia myśliwego i słowo "shot" w jego opisach gatunków nie dotyczy bynajmniej "strzałów" fotograficznych..... 

 


Strażnik przysiadł się do nas na tylne siedzenie Toyoty. Po kilku kilometrach wyszliśmy z samochodu i ruszyliśmy wgłąb parku. Maskowani przez trawy, staraliśmy się podejść jak najbliżej antylop. Wrażenie jak zawsze znakomite, ilekroć uda się zaobserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Mogliśmy podejść bardzo blisko, poruszając się ostrożnie, aby nie spłoszyć stada. 

 

Jeszcze kilkakrotnie zmienialiśmy miejsce postoju i wychodziliśmy z samochodu, aby podejść bliżej do antylop. Poruszając się bardzo delikatnie można było podejść bardzo blisko, w stadach było kilka młodych sztuk. Wróciliśmy na parking po około 2 godzinach. Czy warto odwiedzić Senkele Wildlife Sanctuary? Myślę, że tak. Jeżeli tylko nic was nie goni i macie trochę czasu, aby zjechać z głównej drogi w okolicy Awassy i Shashemene, to warto spędzić kilka godzin na obserwacji zagrożonej wyginięciem antylopy Swaynea. 
09 sierpnia 2015Etiopia, Omo, Senkele Wildlife Sanctuary , rezerwat Senkele, antylopa Swayne, bawolec, Swayne Hartebeest


←17. Etiopia: birdwatching                                                     19. Etiopia: Park Narodowy Abijatta Shalla→