Tym razem będzie mniej słów a więcej zdjęć. Etiopia należy do miejsc uznawanych za jedne z najlepszych na świecie do obserwacji ptaków. W czasie naszej podroży mogliśmy się przekonać, że jest to w pełni uzasadniona opinia.

Zarówno na północy jak i południu Etiopii są miejsca szczególnie często odwiedzane przez obserwatorów ptaków. Ocenia się, że można tu spotkać ponad 800 różnych gatunków ptaków, przy czym 40 z nich należy do gatunków endemicznych, spotykanych jedynie w Etiopii.W czasie naszej podroży nie organizowaliśmy specjalnych „wypadów” poświęconych obserwacji konkretnych gatunków, inny był tym razem cel naszej wyprawy i wiele obserwacji i zdjęć zrobiliśmy zupełnie okazyjnie, bez dodatkowych przygotowań. Nawet bez tych przygotowań mieliśmy okazję zobaczyć i sfotografować wiele gatunków. Istnieją tutaj miejsca szczególnie popularne dla obserwacji ptaków, gdzie organizowane są specjalne wyprawy dla zainteresowanych tym tematem.

Na szczycie listy znajduje się niewątpliwie Bale Mountains National Park, zlokalizowany na wschodnio-południowym płaskowyżu. Tutaj biegnie najwyżej położona, przejezdna przez cały rok droga (na wysokości ponad 2500 metrów), którą można dojechać do zupełnie dzikich terenów tego parku narodowego.

Niezwykłym miejsce do spektakularnych obserwacji jest Wielki Rów Afrykański (Great Rift Valley), na którego przebiegu leży szereg jezior, które są świetnymi miejscami do obserwacji, jak jezioro Langano czy Shala. Wcześniej pisałem już o jeziorach Ziway i Chamo.

Uznanymi miejscami na południu do obserwacji ptaków są także okolice Yabello (Wildlife Sanctuary) oraz Nehisar National Park, który mieliśmy okazję zwiedzić. Ciekawe gatunki udało nam się sfotografować także w Mago Park.

Etiopia jest niewątpliwie takim miejscem, gdzie warto zorganizować specjalną wyprawę poświęconą jedynie obserwacji i fotografowaniu ptaków. Wielu lokalnych przewodników specjalizuje się w tego rodzaju eskapadach i my rozważamy taka wyprawę w przyszłości.

Kilka zdjęć poniżej dokumentuje gatunki, które udało nam się spotkać - więcej zdjęć ptaków z Etiopii zainteresowani znajdą w mojej Galerii.

Waruga
Zimorodek malachitowy


Bawolik białogłowy
Pelikan różowy
Toko białogrzbiety
Toko żółtodzioby
Dudek
Błyszczak rudobrzuchy
Sęp brunatny
Orzeł sawannowy
Jastrzębiak ciemny
Kraska kreskowana
02 sierpnia 2015


Etiopia, ptaki, birdwatching Etiopia, obserwacja ptaków w Etiopii, zimorodek malachitowy, toko, sęp

←16. Etiopia: Awasa i Ziway                                                                        18. Etiopia: Senkele Wildlife Sanctuary→